O mnie


Fot. Karolina Żebrowska

Nazywam się Gabriela Juranek i od ponad pięciu lat zajmuję się historią mody i kultury w XVIII-wiecznej Francji. Jestem studentką Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych na Uniwersytecie Śląskim, w ramach których zajmuję się historią i socjologią mody francuskiej w XVIII i na początku XIX wieku oraz sposobem postrzegania ubiorów starożytnych w epoce nowożytnej. W czerwcu 2017 roku obroniłam pracę licencjacką na temat przemian robe en chemise fourreau w latach 1785-1794. 

Modna Historia (wtedy jeszcze pod nazwą La reine de retro) powstała w kwietniu 2013 roku i jest miejscem, za pomocą którego chcę w prosty i przyjemny sposób dzielić się z innymi moją największą pasją, jaką jest moda, sztuka i kultura w XVIII wieku. W ramach urozmaicenia czasem piszę także o innych epokach - starożytności, XVII czy XIX wieku. Tworzone przeze mnie wpisy mają zróżnicowany poziom trudności, dzięki czemu każdy może znaleźć tutaj coś dla siebie - zarówno ten, kto chce zgłębić największe tajniki mody XVIII wieku, jak i ten, kto po prostu chce zachwycić się pięknymi sukniami historycznymi. Poza postami teoretycznymi znajdziecie tu również zdjęcia z inspirowanych historią sesji zdjęciowych, relacje z wydarzeń kostiumowych i recenzje wystaw muzealnych. 

Artykuły: 
 • "Z antykizującego portretu na paryskie bulwary. O genezie robe en chemise". W: Sztuka stroju, strój w sztuce, Warszawa-Toruń 2016, s. 59-78. 
 • "Komunikacja za pomocą ubioru w ostatniej ćwierci XVIII wieku". W: Koło historii, nr. 18, Lublin 2016, 97-106. 
 • "Przemiany robe à la circassienne i jej związek z robe à la polonaise na podstawie czasopisma Galerie des modes"W: Fax Historica, nr. 3, Katowice 2015, s. 68-92. 

Udział w konferencjach: 

 • referat Stan wiedzy o ubiorze antycznym na przełomie XVIII i XIX wieku a moda à l'antique na XIV studencko-doktoranckiej konferencji "Człowiek a historia" zorganizowanej przez Studenckie Koło Naukowe Historyków Klio Uniwersytetu Jana Kochanowskiego (2017)
 • referat Wyzwolenie ciała i kobiecej seksualności w modzie francuskiej w ostatniej ćwierci XVIII wieku na międzynarodowej konferencji naukowej "X Łódzka Wiosna Młodych Historyków" zorganizowanej przez Studenckie Koło Naukowe Historyków Uniwersytetu Łódzkiego (2017)
 • referat Przemiany w modzie męskiej i wiodącym wzorcu męskości na przykładzie francuskich publikacji modowych z lat 1778-1793 na III Ogólnopolskiej Konferencji Studiów nad Strojem "Co (nie)przystoi mężczyźnie" zorganizowanej przez Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata, Klub Kostiumologii i Tkaniny Artystycznej przy Oddziale Warszawskim SHS oraz Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie (2017)
 • referat Robe en chemise w kontekście przemian społecznych i politycznych w latach 1783-1804 na Forum Interdyscyplinarnym "Zmiana" zorganizowanym przez Koło Naukowe Studentów MISH Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II (2017)
 • referat Komunikacja za pomocą ubioru w ostatniej ćwierci XVIII wieku na międzynarodowej konferencji naukowej "IV Lubelska Jesień Historyczna" zorganizowanej przez Koło Naukowego Historyków Studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (2015)
 • referat XIX-wieczne zmiany w postrzeganiu kobiety i kobiecości na przykładzie francuskich i angielskich rycin modowych na konferencji naukowej „Przeobrażenia świata. Społeczeństwa w XIX w.” zorganizowanej przez Koło Naukowe Historyków Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (2015) 

Wybrane wykłady i wydarzenia, które prowadziłam:


 • wykład „Geneza i ewolucja sukni en chemise” w Klubie Kostiumologii w Warszawie 
 • wykład „Od sznurówki do bawetu. Osiemnastowieczny ubiór kobiecy i jego zmiany na przestrzeni dekad” w zespole szkół nr 7 w Tychach 
 • wykład „Bezcielesna, mroczna, egzotyczna. Romantyczna moda kobieca w latach 1800-1840” w ramach Festiwalu Nauk w 1. Liceum Ogólnokształcącym w Tychach 
 • „Rokokowa wizja kobiecości”, „Modne rewolucje”, „Moda w służbie historii” – cykl prelekcji w ramach spotkań koła historycznego w 1. Liceum Ogólnokształcącym w Tychach 
 • pokaz mody historycznej w ramach obozu dla osób niepełnosprawnych w Szczyrzycu 
 • pokaz mody historycznej w ramach festynu fundacji Lex Civis w Katowicach

Copyright © 2014 Modna Historia , Blogger