31.07.2013

Arystokratyczni synowie rewolucji

Bez wątpienia Wielka Rewolucja Francuska rozpoczęła nowy etap w życiu europejskich społeczeństw. Ludzie zaczęli wierzyć we własną siłę, zapragnęli sami walczyć o wolność swoją i swoich krajów. A jednak w samej Francji nastroje nie były już tak entuzjastyczne. Zwłaszcza wśród tych, którzy stracili przez nią całą niewinność młodości. 

Sans doute, la Grande Révolution Française a commencé un nouveau période d'Europe. Pour plein de gens c'était début d'un nouveau époque. Mais pour les autres,  la révolution était la fin. 


Źródło obrazka.
Byli to przede wszystkim młodzi arystokraci, których spokojne dzieciństwo, pzebiegające w błogim cieniu starego ustroju, zostało gwałtownie przerwane wybuchem rewolucji. Po przewrocie 9 thermidora (27 lipca 1794) zakończył się okres wielkiego terroru, a rozpoczął czas chaosu i anarchii. Dawni arystokraci, po odzyskaniu części dawnych fortun, musieli na nowo zmierzyć się z rzeczywistością, nauczyć się żyć z krwawymi wspomnieniami czasu, który odcisnął trwałe piętno na ich psychikach. Byli przyzwyczajeni do widoku śmierci, okrucieństwa i niesprawiedliwości, a przede wszystkim zaś do braku jakichkolwiek zasad. 


C'étaient les jeunes aristocrates dont l'enfance durait au dernier temps d'ancien régime et il a fini avec la révolution. Après la réaction thermidorienne ils pouvaient commencer une nouvelle vie. Mais ils devaient vivre avec les souvenirs des mort, sang et cruauté. 

Źródło obrazka.
Czas gilotyny stał się dla nich swego rodzaju obsesją- zamiast próbować zapomnieć, uczynili z niego sposób wyrażania samych siebie. Słynęli przede wszystkim ze swojego ekscentrycznego i oryginalnego ubioru, który przyczynił się do nadania im miana les incroyables- niezwykłych.  

Le temps de guillotine s'est devenu la vraie obsession de ces jeunes. Ils ne savaient pas l'oublier, alors il lui fait façon de s'exprimer. Ils étaient connus grâce aux vêtements extravagants et bizzares. Ils étaient appelé les incroyables.


Źródło obrazka.
Les incroyables pragnęli przede wszystkim rzucać się w oczy. Do swojego ubioru przykładali wielką uwagę, ale bynajmniej nie był on elegancki. Ich stroje były wymyślne i szokujące, a niemal każdy ich element w inny sposób nawiązywał do krwawych czasów rewolucji. 

Ils voulaient surtout être visible. Ils prêtaient la grande attention à l'apparence, mais elle n'était pas du tout élégants. Leurs vêtements étaient bouleversants, en plus, presque chacque élément devaient rappeler les cruautés de la révolution.


Nosili więc fraki o przesadnie długich połach i ogromnych kołnierzach, i krótkie redingoty, których kołnierze tworzyły na plecach wypukłość mającą przypominać garb. Szyje przewiązywali obszernymi szalami, które często przysłaniały im nawet usta. Ich strój uzupełniały też olbrzymiej wielkości kapelusze i buty z wydłużonymi noskami, nawiązujące do mody średniowiecznej. Cały strój utrzymywany był zazwyczaj w jaskrawych i pstrokatych kolorach, co widać na przykładzie odważnych, pasiastych pończoch pana po lewej:

Ils portaient des redingotes très courtes et un habit à grand collet, faisant une gibbosité sur le dos comme chez les bossus. Ils cachaient leurs gorges sous les cravates immenses qui lui ont donné l'impression d'un manque de cou. Ils portaient aussi des grands chapeaux et des chaussures qui ont rappelé la mode du Moyen Âge. Ils n'évitaient pas aussi des couleurs. 


Źródło obrazka.
Bardzo charakterystyczne były także ich uczesania. Ich włosy były długie, luźno opadające po bokach twarzy, spięte z tyłu specjalnym grzebieniem. W uszach nosili oni ogromne kolczyki w kształcie kół, ich oczy zaś przesłaniały wielkie okulary i binokle, które dawały im wygląd osób krótkowzrocznych. Jak widać, mieli oni duże upodobanie w sprawianiu wrażenia słabych i chorowitych nędzarzy. 

Ils aimaient aussi les immenses anneaux aux oreilles et des lunettes. Ils voulaient rappeler des faibles misérables. Źródło obrazka.
Ale incroyables odznaczali się nie tylko ekscentrycznym wyglądem. Ich sposób chodzenia przypominał bardziej taniec niż normalny chód, z zasady zaś nie wymawiali głoski "r", która była dla nich jednoznaczna ze słowem "rewolucja". Ich stałym rekwizytem były wymyślnie ozdabiane laski, które nazywali swoją "władzą wykonawczą". Nie trzeba chyba dodawać, że bardzo chętnie korzystali z niej na ulicach ogarniętego anarchią i chaosem Paryża. 

Mais les incroyables n'étaient que connus par leurs apparence. Leurs démarche rappelait la danse et ils refusaient de prononcer "r" qui leurs a rappelé le mot "révolution". Ils ne renoncaient jamais aux cannes richement décorés qu'ils appalaient "pouvoir exécutif". On ne doit pas ajouter qu'ils les utilisaient sur les rues à Paris. Źródło obrazka.
W 1794 roku les incroyables zaczęli organizować wystawne bale, zwane "balami ofiar", w których uczestniczyć w nich mogli jedynie ci spośród arystokracji, którzy w czasie rewolucji stracili chociaż jednego bliskiego członka rodziny. Wszyscy uczestnicy nosili czarne, żałobne stroje, ich szyje zaś ozdabiały cienkie, czerwone wstążki. Bardzo charakterystyczne było także ich powitanie: zamiast lekkiego skinięcia głową, robili nią gwałtowny rych naprzód, który miał przypominać spadanie uciętej głowy na ziemię. W balach tych, jak i w codziennym życiu, towarzyszyły im oczywiście nie mniej odważne i zdegenerowane panie, nazywane les merveilleuses- cudowne, przedziwne. Ich ubiór także był bardzo ekscentryczny, jednak w zupełnie inny sposób. Ale o tym napiszę dopiero jutro, żeby nie zanudzić Was przydługim postem. 


A 1794 les incroyables ont créé des bals des victims pour des jeunes aristocrates dont des proches avaient été guillotinés. Ils portaient des vêtements de deuil et des rubans rouges sur les cous. Pour saluer, ils secouait sa tête en tous sens pour imiter le moment de la décapitation. Ils dansaient et vivaient au compagne des merveilleuses qui étaient aussi extraordinaire. Powiem szczerze, że o istnieniu les incroyables i les merveilleuses dowiedziałam się dopiero niedawno: wspomniane jest o nich w albumie Instytutu Ubioru w Kioto. Nie ukrywam, że ogromnie mnie ten temat zaiteresował. A Wy, co o nim myślicie? 

Pour moi, ce sujet est très interessant et je suis triste qu'il n'est pas connu en Pologne. Et vous, qu'est-ce que vous en pensez?

Pozdrawiam, 
Gabrielle 

Podczas pisania tej notki korzystałam z mnóstwa źródeł, więc myślę, że wypada je wymienić: 

1. François Boucher: Historia mody. Warszawa: Arkady, 2009, s. 319-322

2. Moda. Historia od XVIII do XX wieku, tom I. s. 114

3. http://pl.wikipedia.org/wiki/Bale_ofiar

4. http://fr.wikipedia.org/wiki/Incroyables_et_Merveilleuses

5. http://www.lamesure.fr/rubriques/modeselegants.html


26 komentarzy:

 1. Wpis niezwykle ciekawy!
  Tematyka dość trudna do opracowania, ale Tobie się udało. Nie mogę się doczekać kontynuacji!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo, cieszę Cię, że mogłam Cię tym zainteresować! Wydaje mi się, że ta tematyka była trudna nie tyle do opracowania, ile do przetłumaczenia, bo korzystałam głównie z francuskich stron :)

   Usuń
 2. Dla mnie to nowość. Nie spotkałam się z tym dotąd.
  A książkę, którą prezentowałaś na blogu i o której piszesz teraz kupiłam, ale jeszcze jej nie mam. Czeka aż ktoś będzie z Wrocławia jechał i mi ją przywiezie. Po tym wpisie jeszcze niecierpliwiej będę na nią czekać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym albumie nie ma być może zbyt dużo tekstu, ale jak już się pojawia, to zawsze bardzo interesujący! Mam nadzieję, że też będziesz nim zachwycona- zaprezentowane w nim suknie są po prostu niesamowite! :)

   Usuń
 3. Same ich nazwy znam, ale dopiero Twój post przybliżył mi ich szczegółowo :) Czekam na dalszą część :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet nie wiesz, jak bardzo się cieszę! Obiecuję, że druga część pojawi się już jutro :)

   Usuń
 4. Mnie też ten temat ogromnie zainteresował odkąd tylko dowiedziałam się o istnieniu les incroyables i les merveilleuses! Oczywiście w stylu a la victim w samym sobie nie ma nic pociągającego, ale jest to niesłychanie ciekawy przykład tego, jak rewolucja i przemiany społeczne, jakie za sobą pociągnęła, wpłynęły na modę! Trudno sobie wyobrazić równie jaskrawy i radykalny przełom w całej historii - kiedy wyrafinowanie, elegancję i przepych nagle zastępują dziwaczne, ekstrawaganckie, drogie, choć udające obskurne, stroje. Myślę, że jest to wprost fascynujące, żałuję tylko, że do dzisiaj spotykane są jedynie ryciny, nie znalazłam nigdy zdjęć, które przedstawiałyby zachowane, oryginalne stroje z tego burzliwego okresu;) Wybrałaś niezwykle interesujące zagadnienie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Całkowicie się z Tobą zgadzam! Les incroyables kojarzą mi się z naszym pokoleniem Kolumbów- młodzi ludzie, których wkroczenie w dorosłość zbiegło się w czasie z wybuchem wojny. Jeśli chodzi o stroje, to zachowało się bardzo dużo tych w stylu merveilleuses, a jeśli chodzi o panów, to właśnie się zastanawiam... znalazłam coś takiego:
   http://25.media.tumblr.com/860568756760c67bd319fb62c6afd264/tumblr_mlattaW5pe1qcddvlo1_500.jpg
   http://pinterest.com/pin/145874475403305043/
   http://pinterest.com/pin/145874475403302098/
   http://pinterest.com/pin/145874475403291238/
   Te zestawy zdecydowanie pasują do opisu :)

   Usuń
  2. O, dziękuję, jak widać znowu nie szukałam dość dobrze:P Co prawda nie wyglądają aż tak ekstrawagancko jak te z rysunków (choć mam wrażenie, że ryciny zawsze trochę podkoloryzowywały rzeczywistość), to i tak robią wrażenie czegoś dziwacznego i niezwykłego:)

   Usuń
 5. Nie znam się całkowicie na tym, ale jestem w totalnym szoku. Nie podobają mi się za bardzo te wymyślne stroje mężczyzn, za to kobiety wyglądają cudownie - mają takie zwiewne oraz lekkie suknie -. Czekam na dalszą część! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha, wcale Ci się nie dziwię, te stroje były po prostu straszne :D Jutro będzie dużo sukien, także mam nadzieję, że będziesz zadowolona! :)

   Usuń
  2. No to z niecierpliwością czekam. :D

   Usuń
 6. Przeczytałam z zainteresowaniem. Stroje rzeczywiście wyglądają nieciekawie, ale z drugiej strony nie ma się co dziwić, kiedy człowiek żyje w permanentnej obawie utraty życia swego i bliskich, kiedy naogląda się tych okropności. Można sobie wyobrazić co nieco kiedy się czyta, iż smród krwi na placu dziś zwanym Concorde powodował, że pędzone za miastem bydło zawracało z drogi. A stroje kobiece też z chęcią obejrzę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jejku, naprawdę było tam aż tak źle? W zasadzie nie ma się co dziwić, skoro codziennie wykonywano tam wyroki na co najmniej jednej osobie, nie mówiąc o zamieszkach na ulicy, które też pewnie były wtedy dość częste.

   Usuń
  2. Czytałam o tym w paru przewodnikach po Paryżu, więc za prawdziwość stwierdzeń nie ręczę, ale nie jest to niemożliwe.

   Usuń
 7. Nigdy o nich nie słyszałam, chociaż sylwetki z rycin jakby znane... Wszystko co opisałaś brzmi (przynajmniej dla mnie) strasznie upiornie! I nie mniej strasznie wygląda. Jestem ciekawa, czym charakteryzowała się stylizacja kobiet, więc czekam na dalszy ciąg ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stylizacja kobiet nie była niestety aż tak wymyślna, ale jak na tamte czasy, pewnością niezmiernie szokująca :) O tak, aż trudno sobie wyobrazić, jak strasznie musiało wyglądać życie w porewolucyjnym Paryżu.

   Usuń
 8. Moda męska mi nie odpowiada, ale damska... śliczne sukienki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, kobiety to zawsze potrafiły się jakoś lepiej ubrać :D

   Usuń
 9. Bardzo ciekawy post. Już podczas zajęć zapoznałam się z tematem les incroyables i balami, które porównano nieco do zombie party. Muszę przyznać, że dziwi mnie, że Francuzi świętują 14 lipca jako święto niepodległości.

  Czekam z niecierpliwością na ciąg dalszy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, mnie ta rocznica chyba raczej trochę przeraża. Słyszałam, że historycy w ogóle mają problem z jednoznaczną oceną rewolucji francuskiej. I ciężko się dziwić, bo może i doprowadziła do zmiany ludzkiej świadomości, ale jakim kosztem!

   Usuń
  2. Doprowadziła do zmiany, bo życie w społeczeństwie przedrewolucyjnym dalekie było do ideału. Ale właśnie... Rewolucjoniści, którzy postanowili przemocą zniszczyć dotychczasową elitę, aby skończyło się to odwróceniem panującego porządku. To dość okrutne święto.

   Usuń
 10. Wspaniały post. Dzięki Tobie dowiedziałam się, kim są les incroyables, wcześniej nigdy o nich nie słyszałam. Ciekawa jestem ich poglądów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję! Wiesz co, na pewno byli rojalistami, ale oprócz tego, to nie wiem, czy mieli jakiekolwiek. Skoro ich młodość upływała na widoku wszelkich okrucieństw, to trudno, żeby mieli skąd czerpać jakieś wartości.

   Usuń
 11. Przyznam że gdyby nie ten post, nie miałabym pojęcia że rewolucja wywołała taki efekt wśród ludzi. Muszę przyznać że temat jest bardzo ciekawy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że Ci się spodobał! :)

   Usuń

Dziękuję za Twój komentarz! Jeśli masz do mnie jakieś pytanie, proszę, pozostaw je pod bieżącym wpisem (dzięki temu szybciej uda mi się na nie odpowiedzieć), albo wyślij mi wiadomość mailową: mgjot1@gmail.com.

Copyright © 2014 Modna Historia , Blogger